Як зменшити чутливість зубів

Гіперестезія чи підвищена чутливість зубів – це біль, що виникає у відповідь на температурні, хімічні, тактильні подразники. Характерні особливості:
Біль короткочасний, але постійно повторюваний.
Він не пов’язаний із захворюваннями порожнини рота або зубів.

Викликається гіперестезія зношенням емалі. Дентин, що знаходиться під нею, більше не захищений і реагує на роздратування. Іншою причиною може бути опущення ясен. І тут оголюється і реагує корінь.

Причини чутливості зубів

У стоматології виділяють кілька факторів, що впливають на підвищення чутливості:

  • Ушкодження емалі: тріщини, сколи. Це може бути викликано функціональними розладами (бруксизмом) або фізичним впливом (розгризання горіхів, сухарів, твердих цукерок).
  • Неправильний алгоритм чищення зубів. Горизонтальні рухи під час чищення можуть призвести до такої серйозної проблеми, як клиноподібний дефект.
  • Вживання пасти з високим індексом абразивності протягом тривалого часу. Як наждачний папір, абразивна паста здирає емаль з дентину, оголюючи його і приводячи до больових відчуттів. Такі пасти рекомендується вживати протягом обмеженого періоду і лише за порадою лікаря.
  • Надлишок у раціоні кислих продуктів. Кислоти з продуктів харчування роз’їдають емаль, що призводить до високої чутливості тканин зуба.
  • Патологічне стирання зубів. Надмірно високий спад твердих тканин, теж оголює дентин.
  • Підготовка до протезування. Обточування перед виготовленням коронок полягає в тому, що стоматолог знімає верхній шар емалі.
  • Відбілювання. Після впливу агресивного гелю, емаль на деякий час стає пористою, підвищується чутливість. При правильному відбілюванні, через кілька днів пори заповнюються, все приходить у норму.
  • Карієс. Карієс може дійти не тільки до дентину, але й до пульпи і тоді біль стане постійним та інтенсивним.
  • Рецесія ясен. З віком і при патологічних процесах у ротовій порожнині, ясна зменшуються, шийка зуба оголюється. Це призводить до підвищення чутливості емалі зубів на гаряче, холодне, кисле та солодке.
  • Медичні помилки. Неякісне препарування зубів, порушення технологій відбілювання, професійної гігієни, використання невідповідних пломбувальних матеріалів провокує гіперестезію. Видалення більшого обсягу твердої тканини, ніж це необхідно, може призвести до підвищення чутливості після встановлення вінірів.

Як додаткові чинники виділяють: куріння, деякі обмежувальні дієти. Відіграють роль психологічні розлади. Наприклад, булімія – одна з причин гіперестезії. На чутливість впливають і загальні хвороби: ендокринні порушення, проблеми з обміном речовин, захворювання, які ведуть до зменшення слини, що виділяється.

Вагітність – особливий період у житті жінки. За рахунок перебудови організму спостерігається гормональний дисбаланс та посилення кровотоку. Вони можуть призвести до того, що під час вагітності чутливість зростає.

Різновиди гіперестезії

За статистикою кожен другий пацієнт страждав на надмірну зубну чутливість різного рівня. Залежно від причин даного дискомфорту прийнято виділяти обмежену чутливість, коли неприємної сприйнятливості схильний один або кілька зубів, і генералізовану – при гіперчутливості великої частини зубного ряду.

Симптоматика в обох випадках однакова, для неї характерний різкий пульсуючий біль при зіткненні з гарячими, холодними, кислими, солодкими напоями та їжею, при вдиху ротом в холодну погоду, при механічному впливі ниткою або щіткою, тощо. Залежно від того, до якого ступеня дискомфорту та інтенсивності підвищилася чутливість зубів, розрізняють:

  1. Якщо зубний біль проявляє себе при споживанні продуктів у гарячому та холодному стані – це перша стадія.
  2. Больові відчуття при вживанні їжі з кислою, дуже солоною або солодкою складовою – 2-й ступінь.
  3. Значне реагування на будь-якого виду зовнішніх впливів, тобто неприємних відчуттів від температури, різної на смак їжі або механічного подразнення – 3-я стадія.

Вже перший ступінь не можна ігнорувати, оскільки перехід від неї до 2-го і 3-го може виявитися дуже швидким. І тоді якість життя людини, яка не може нормально їсти, сильно погіршиться. Тому з появою перших симптомів необхідно звертатися до стоматолога, який виявить причину гіперестезії та призначить відповідне лікування. Щоб знизити чутливість зубів, зберегти зуби та можливість повноцінно харчуватися, отримувати з їжею нормальну кількість корисних мінералів, мікроелементів та вітамінів. Тоді не лише зуби будуть здорові, а й весь організм.

Наша клініка знає що діагностика має великий вплив на якість і правильність проведення лікування

Отримай красиву посмішку та здорові зуби

Посмішка та здорові зуби – це дуже важливо для загального самопочуття та впевненості. Записуйтесь на прийом до кращих лікарів в Рівному!

Як зменшити чутливість зубів

Медичне втручання залежить від цього, з чим пов’язане підвищення чутливості. Головне – усунути не симптоми, а причину. При лікуванні дотримуються правила: від простого до складного. У стоматології це називають “від оборотних методів до незворотних”.

  • Гігієнічні засоби. Спеціальні ополіскувачі та зубні пасти для зниження чутливості зубів. Цих заходів достатньо за невеликих проявів. Вони добре допомагають знизити чутливість зубів після відбілювання.
  • Професійні заходи. Насичення емалі мінералами, фторування, використання дентинних герметиків та десенситайзерів та інших препаратів допомагає боротися з гіперчутливістю.
  • Лазерна терапія. Дентин здатний поглинати енергію лазерного променя, при цьому його канальці закупорюються. Це дозволяє знизити чутливість.
  • Фізіотерапія. Підтверджено ефективність електрофорезу для зниження сильної чутливості зубів.
  • Ендодонтичне лікування. Якщо інші заходи не допомагають, зуби депульпують.

Всі ці способи застосовують після або одночасно з усуненням причини, що спричинила гіперестезію. Комплексний підхід допомагає усунути чутливість зубів на холодне, гаряче, а також на механічні та хімічні подразники.

Професійна гігієна ротової порожнини, професійна гігієна зубів, професійна гігієна порожнини рота, професійна гігієна зубів

Коли патологій, які могли б викликати чутливість, лікар не виявив

Якщо у пацієнта немає видимих причин, таких як карієс, помітний знос емалі, запалення ясен та інше, а зуби турбують своїм хворобливим реагуванням на температуру, процедури гігієни та інше, як знизити чутливість зубів у таких ситуаціях? Швидше за все це реакція зубної емалі на занадто кислу їжу, можливо на неправильне чищення зубів (жорстка щітка та багато абразиву в пасті) або інші суто зовнішні фактори, які можна нейтралізувати або виключити їхній вплив. Для цього потрібно:

  • Використовувати спеціальні м’які мазі або гелі, які допоможуть впоратися з вираженим болем, якщо гіперчутливість пов’язана з процедурою відбілювання або пломбуванням.
  • Застосовувати ополіскувачі, які знижують чи усувають прояви гіперестезії.
  • Для чищення використовувати пасти з дбайливим складом для зубів із підвищеною чутливістю.
  • Застосовувати правильну техніку чищення, м’якшу щітку – це допоможе зменшити дискомфорт.
  • Зміна у раціоні харчування – обмежити вживання кислих та солодких продуктів.
  • Якщо і після цих заходів проблема зберігається, обов’язково потрібно звертатися до стоматолога для діагностики та подальшого лікування.

Поділись сторінкою:

Scroll to Top
Call Now Button