Види брекетів: які бувають брекет-системи та їх відмінності

Ортодонтичне лікування часто проводять за допомогою брекет-систем дорослим та дітям. Вони повертають зуби у фізіологічне становище за кілька місяців при легких дефектах. Різноманітність систем дає пацієнту можливість вибрати конструкцію з урахуванням своїх бажань та потреб. Ортодонти можуть запропонувати людині як недорогі види, так і різновиди за високими цінами. У цій статті розглянемо класифікацію брекетів за матеріалом, типом кріплення та розташуванням.

Види брекетів по матеріалу

Перед початком ортодонтичного лікування, яке триватиме кілька років, важливо уважно вивчити всі пропоновані брекет-системи. Це допоможе ортодонту врахувати усі ваші побажання, а потім встановити ефективну модель. Адже після цього змінити брекет-систему буде дуже складно.

Металеві брекети

Цей різновид є системою з металевого сплаву. До її складу входять дуга, замочки, кільця та інші елементи. Ціна класичного вигляду мінімальна.

Але цей тип брекетів має такі мінуси:

  • тяжкий період адаптації;
  • помітність при розмові чи посмішці;
  • протипоказані при алергічних реакціях на метал.

Стандартний варіант застосовують у стоматології для виправлення серйозних дефектів прикусу. Але для деяких важливим є те, як виглядатиме його посмішка під час лікування. Тому, якщо лікування заплановано на 2-3 роки, то варто розглянути інші типи брекет-систем.

Керамічні брекети

Керамічні системи – один із найсучасніших видів, який має високу вартість. У порівнянні з виробами з металу вони здаються менш помітними, не викликають психологічного дискомфорту. Відтінок підбирають точно під колір зубів. Цей варіант підходить пацієнтам із зубами молочного або жовтуватого відтінку.

Міцні пристрої кераміки надійно фіксують на кожен зуб, а період адаптації проходить легко. Кераміка не натирає слизову оболонку та ясна. Але особливості матеріалу роблять лікування тривалішим, ніж при застосуванні металевих конструкцій.

Пластикові брекети

Пластикові брекети не зможуть виправити складні порушеня прикусу, тому показанням до їх застосування є легкі або середні дефекти. Вони вимагають ретельного догляду, постійного чищення. Стоматологи рекомендують не тиснути на конструкції, оскільки вони легко ушкоджуються. Пластик використовують для корекції положення зубних рядів у дітей віком з 7 років. Але якщо дитина займається регулярним спортом, цей варіант не підходить.

Дітям подобається цей вид брекетів, оскільки вони можуть вибрати кольорові замки. Вони також бувають білі чи прозорі. Щоб не подряпати вироби або не зламати їх, потрібно користуватись щіткою з м’якою щетиною та пастою без абразивних частинок.

Сапфірові брекети

Сапфірові конструкції виготовляють із прозорого міцного матеріалу. Протягом усього лікування на зубах не скупчується наліт, а пацієнт може їсти їжу, що фарбує, не побоюючись за фарбування виробів. Цей вид призначений для тих, хто має ідеально білі зуби.

Ортодонти говорять про наступні плюси сапфірових конструкцій:

  • непомітність із боку;
  • легкість адаптаційного періоду;
  • мінімальна ймовірність пошкодження м’яких тканин.
  • Конструкція створює велике тертя між пазом брекету та дугою, тому процес вирівнювання йде довше. При терапії металевими моделями тертя майже немає, оскільки замочки та дугу виготовляють із однакового матеріалу. Якщо для пацієнта не важливий вигляд посмішки, можна використовувати сапфірові конструкції із металевим напиленням. Виробники наносять його на внутрішній бік замочків для зменшення тертя.
IMG_7150-min

Титанові брекети

Цей тип відноситься до різновидів металевих конструкцій. Але якщо в металевих брекетах до складу додають нікель, то титанових його немає. Це дозволяє встановлювати титанові вироби тим, хто має алергію на нікель та інші метали або порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Титан більш міцний, ніж звичайний метал металу.

Комбіновані брекети

Часто кривизна нижнього та верхнього рядів сильно різняться. Тому альтернативним рішенням стають комбіновані системи різних матеріалів. Вони складаються з металевих, керамічних, сапфірових чи пластикових елементів. Стоматологи можуть встановлювати елементи з металу на один ряд для виправлення складних дефектів, а на інший – із пластику для корекції легких порушень. Це знижує вартість лікування, скорочує його терміни.

Класифікація за розташуванням

Естетичність – важливий фактор, який потрібно враховувати при виборі коригувальних пристроїв. В ортодонтії існують вестибулярні системи, які помітні оточуючим, та лінгвальні. Останні не видно збоку. Обидва види мають свої плюси та мінуси.

Вестибулярні (зовнішні)

Вестибулярні системи фіксують зовні зубних рядів. Цей тип призначають для корекції складних множинних порушень прикусу. Головним недоліком є помітність при посмішці. Вестибулярні конструкції виготовляють із кераміки, металу, сапфіру та інших матеріалів.

Ортодонти повідомляють пацієнта про основні плюси моделі:

  • виправлення будь-яких порушень прикусу;
  • збереження правильної вимови;
  • скорочення терміну носіння;
  • відсутність болю при зіткненні зі слизовими оболонками;
  • не вимагають ретельного догляду.

Дуга переміщується за рахунок замочків чи лігатур. Вестибулярні моделі підійдуть пацієнтам, які хочуть скоригувати порушення якнайшвидше без урахування зовнішнього вигляду посмішки.

Лінгвальні (внутрішні)

Лінгвальні моделі кріплять на внутрішній стороні зубного ряду. Вартість лінгвальних систем вища за вестибулярні, а для правильної установки важливо знайти досвідченого, грамотного ортодонта. Лікування за допомогою лінгвальних конструкцій потребує більш ретельної підготовки. Перед встановленням лікар виконує стоматологічні процедури для санації ротової порожнини, розробляє цифрову модель результату ортодонтичної терапії.

Такі моделі відрізняються наступними мінусами:

  • значне порушення дикції (шепелявість);
  • тертя про мову та слизові тканини;
  • дотримання кількох етапів догляду;
  • тривалі терміни лікування;
    висока вартість.
Наша клініка знає що діагностика має великий вплив на якість і правильність проведення лікування

Отримай красиву посмішку та здорові зуби

Посмішка та здорові зуби – це дуже важливо для загального самопочуття та впевненості. Записуйтесь на прийом до кращих лікарів в Рівному!

Спосіб фіксації

Ортодонти також говорять про відмінність моделей на кшталт кріплення на кожному зубі. Незалежно від матеріалу брекети поділяються на лігатурні та безлігатурні. Від типу фіксації залежить ціна, зручність корекції, термін лікування.

Лігатурні

Лігатурна модель є конструкцією, що складається з окремих замочків на кожен зуб, металевої дуги, а також елемента (лігатури), який все пов’язує. Лігатура допомагає методично зміщувати зуби і виглядає як тонкий дріт із металу.

Виправлення деяких складних аномалій прикусу можливе лише із застосуванням лігатурних моделей. Але вони іноді викликають сильне тертя об ясна або слизові оболонки, а також вимагають відвідування ортодонту для корекції щонайменше раз на місяць.

Безлігатурні

Щоб брекети носилися комфортно та безболісно, були розроблені безлігатурні моделі. Завдяки відсутності з’єднующого тонкого дроту пацієнту не потрібно часто відвідувати стоматолога, кількість візитів до клініки скорочується майже вдвічі.

Самолігуючу конструкцію часто вибирають через її високу естетичність, акуратність. Самі замочки набагато менше, ніж у лігатурних моделях, а вся конструкція виглядає менш потужно. Мінусом безлігатурних брекетів є висока вартість.

Які краще вибрати

Будь-яка система має свої переваги і недоліки, тому тут не можна вибрати найкращу. На вибір брекет-системи впливають кілька факторів, серед яких фінанси, швидкість лікування, естетичність. Наприклад, при невеликому бюджеті краще встановити металеві конструкції, а для високої естетичності рекомендують використовувати керамічні або сапфірові моделі.

Деякі пацієнти не готові відмовлятися від улюбленої їжі, тому вибирають сапфіровий тип високого цінового сегмента. А інші хочуть скоротити термін лікування, тому ставлять металеві чи титанові моделі.

Поділись сторінкою:

Scroll to Top
Call Now Button