Правила догляду за зубами для дітей

Кожен дорослий знає чому важливо чистити зуби щодня. Донести це правило до дітей набагато складніше: весь процес їм здається тяжким обов’язком, який дорослі нав’язують. Недостатня гігієна – головний фактор ризику розвитку карієсу та основна причина частих візитів до стоматолога. У цій статті розповімо, коли починати чищення зубів дітям, як робити це правильно і як привити дитині звичку регулярного догляду за зубами.

Як правильно чистити зуби дітям?

Ось основні правила чищення:

  1. Тримайте щітку під кутом 45° до поверхні зуба.
  2. Дрібними круговими або вібруючими рухами очистіть усі зуби.
  3. Очистіть всі поверхні зубів, включаючи фісури та важкодоступні ділянки в області останніх зубів, для цієї мети зручно використовувати монопучок.
  4. Завершіть процедуру чищенням язика спеціальним скребком.
  5. Тривалість процедури – не менше 2 хвилин. Контролювати час можна за допомогою електронного таймера або дитячого пісочного годинника.

Як привчити дитину чистити зуби і при цьому не викликати у неї негативу? Спробуйте розбити цю складну процедуру на кілька кроків і розпишіть кожен. Додайте в інструкцію малюнки і повісьте її на видному місці – так дитина швидше запам’ятає послідовність дій і звикне до її щоденного повторення.

Будьте послідовні. Не можна сьогодні дозволяти те, що було заборонено вчора, і навпаки. Якщо встановили правило, що вранці та перед сном необхідно чистити зуби, не робіть поблажки. Не лайте дитину, якщо в неї щось не виходить – так можна відбити всю мотивацію і на довгі роки викликати ненависть до чищення зубів.

photo_2024-05-16_19-50-59
photo_2024-05-16_18-17-51

Як довго батькам контролювати чищення зубів дитини?

Дитина готова чистити зуби самостійно приблизно з 7 років, тобто з того моменту, коли вона може впевнено тримати в руці ручку. Але це не означає, що батьки різко перестають брати участь у процесі. Навіть після того, як привчили дитину чистити зуби, дорослі продовжують контролювати регулярність та якість гігієни, при необхідності дочищаючи пропущені ділянки. Контроль важливо зберігати до 12–13 років. Після 13 років підлітки можуть негативно реагувати на контроль з боку дорослих, тому потрібно буде частіше відвідувати стоматолога, якщо батьки підозрюють, що гігієна кульгає. Стоматолог зможе знайти підхід до підлітка та пояснити важливість гігієни, а також дати якісь додаткові поради батькам.

Що робити, якщо дитина не хоче чистити зуби?

У дітей у віці від 2 до 6 років основна мотивація — ігрова. Це означає, що поки дитина не захоче чистити зуби сама, ви не змусите її це зробити жодними умовляннями і тим більше покараннями. У цей час діти активно пізнають світ і пробують щось нове. Завдання батьків – підтримувати інтерес. Вчіть дитину чистити зуби у грі, так ви набагато швидше досягнете потрібного результату. Головне правило у питанні привчання дитини до гігієни порожнини рота – жодного тиску та насильства. Терпіння та пошук компромісів – те, що потрібно у спілкуванні з дітьми.

Вибрати цікаву щітку

Як тільки дитина почне пробувати чистити зуби сама, потрібно купити їй зубну щітку – нехай вона сама вибере собі котра сподобалась. Віддавайте перевагу щіткам з м’якою та рівною густою щетиною та закругленими кінцями, які не травмують зубну емаль та ясна. Для дітей роблять безліч яскравих моделей, у тому числі за мотивами відомих мультфільмів та ігор. Можна навіть мати дві щітки – одну для чищення зубів уранці після сніданку, другу – для вечірньої гігієни.

Знайти смачну пасту

Пасти з апетитними смаками створені для того, щоб чистка зубів приносила задоволення. Але звертайте увагу на склад: у пасті не повинно бути SLS та парабенів, а також агресивних абразивів. RDA – не вище 40, вміст фтору – 1000-1500 ppm.

Ставити таймер

Чистити зуби потрібно 2 хвилини, але для малюка цей час триває цілу вічність! Поставте на поличку пісочний годинник, купіть електричну щітку з музичним таймером або встановіть мобільний додаток. Не забувайте, що 2 хвилини це мінімальний інтервал, за який можна очистити всі зуби. Важливо орієнтуватися не тільки на час, але і на якість чищення, а також кількість рухів, що витрачає на кожен зуб. Якщо за дві хвилини ви розумієте, що встигли почистити тільки одну щелепу, чистку слід продовжити.

Показувати особистий приклад

Якщо дитина не хоче чистити зуби, подайте приклад. Ранкові та вечірні вмивання з малюком – це приємне проведення часу та відмінний спосіб навчити його гігієні. Діти люблять наслідувати старших, тому з радістю повторюватимуть рухи батьків під час чищення зубів. Поступово така гра переросте у звичку, і малюк сам почне наздоганяти дорослих на шляху до ванної кімнати або навіть нагадувати їм про те, що потрібно почистити зуби.

Фіксувати успіхи

Якщо дитина бачить свій прогрес, їй стає ще цікавіше. У питанні гігієни порожнини рота допоможуть настінні календарі з картинками та наклейками, які дитина клеїтиме після кожного чищення зубів, а наприкінці тижня отримуватиме приз. Наприклад, календар, який являє собою гру, в якій дитина – головний герой і захисник зубів від злісних мікробів. Такий сувенір допоможе малюкові усвідомити важливість догляду за зубами та привчить чистити зуби з раннього віку.

Використовувати індикацію нальоту

Це спеціальні засоби (таблетки, розчини, ополіскувачі, зубні пасти), які зв’язуються із зубним нальотом та забарвлюють його у яскраві кольори. Дітям подобається чистити кольорові зуби, а ви будете впевнені, що в ротовій порожнині дитини не залишилося неочищених місць.

Наша клініка знає що діагностика має великий вплив на якість і правильність проведення лікування

Отримай красиву посмішку та здорові зуби

Посмішка та здорові зуби – це дуже важливо для загального самопочуття та впевненості. Записуйтесь на прийом до кращих лікарів в Рівному!

Мотивація у підлітковому віці

У віці 0-3 років батьки чистять зуби дитині самі, в 5-6 років розважають її грою, але найбільші складнощі чекають на них у підлітковому віці. Дитина в цей час ще недостатньо виросла, щоб робити все самостійно, при цьому хоче здаватися дорослою. Нотації викликають почуття протиріччя.

Як же привчити дитину-підлітка чистити зуби?

Зберігайте спокій і не карайте. Це може стати першим актом справжньої світової війни. Відмовтеся від нотацій і в жодному разі не лякайте стоматологом. Хорошим рішенням можуть стати мотиваційні дошки. Домовьтесь з підлітком, що якщо він регулярно виконуватиме завдання (чистити зуби двічі на день) протягом певного періоду, то в кінці отримає подарунок, наприклад, гіроскутер. Заради цієї великої мети дитина чиститиме зуби, заклеюватиме віконця в календарі і накопичуватиме медальки, а коли накопичить — отримає свій подарунок. Важливо не розтягувати цей процес надто надовго, інакше дитина може встигнути охолонути до своєї мрії. Плюс мотиваційної дошки в тому, що одного разу цілком вистачає для набуття звички — як відомо, навичка формується 21 день.

На підлітків добре діє авторитет експерта. Це той вік, коли дитина не слухатиме про те, як важливо чистити зуби, батьків, але готова повірити дорослому збоку.

photo_2024-05-16_19-57-23

Чим допоможе стоматолог?

Профілактичні огляди у стоматолога не тільки допомагають не пропустити карієс на ранній стадії, це ще й хороша можливість навчити дитину чистити зуби. Лікар допоможе підібрати щітку та пасту за віком, покаже, як правильно ними користуватися та розповість про важливість гігієни.

Стоматологічні клініки використовують багато різних засобів навчання. Дітям показують мультфільми про правильну гігієну та демонструють техніки чищення на муляжах. Такі уроки з наочними демонстраціями добре запам’ятовуються і зазвичай є мотивацією. Для дитини буває важливою думка лікаря як професіонала, експерта, людини у формі.

Що робити, якщо дитина боїться стоматолога?

Найперше правило — не лякати лікарем. Краще навпаки розповісти, що зараз огляд та лікування проводяться з використанням хороших знеболюючих, у зручному кріслі, це зовсім не страшно. Приблизно за тиждень до візиту до лікаря підготуйте дитину до майбутньої події.

  1. Розкажіть, що чекає на малюка в кабінеті стоматолога: що оглядатиме лікар і які маніпуляції проводити. Відомість зменшує тривогу. Важливо тримати обіцянку: якщо дитині сказали, що буде лише огляд, нехай вона отримає саме такий досвід. Інакше вона може запанікувати.
  2. Пограйте у майбутній візит до стоматолога. Можна уявити себе на прийомі та зображати огляд чи лікування. Якщо планується використання бормашини, можна імітувати її електричною або звичайною щіткою. Можна надіти одноразові рукавички, щоб це теж не було несподіванкою.
  3. Підтримайте дитину психологічно. Не треба акцентувати увагу на події, нехай дитина вважає похід до лікаря звичайною справою. Не можна соромити малюка за страх – інакше на наступний похід його вмовити не вдасться. Більше того, вона образиться і замкнеться у собі. Краще пообіцяти бути поряд і допомогти, якщо буде потрібно.
  4. Сучасна стоматологія дає можливість дітям лікувати зуби уві сні. Це ідеальне рішення, якщо дитина панічно боїться будь-яких маніпуляцій у ротовій порожнині.

Після виходу зі стоматологічної клініки обов’язково похваліть малюка за сміливість та турботу про своє здоров’я. Важливо донести дитині думку, якщо чистити зуби регулярно, то й таких походів буде менше. І звичайно, слідувати всім рекомендаціям лікаря за правилами та засобами гігієни.

Вже до 8 років дитина, привчена до гігієни порожнини рота, може самостійно чистити зуби. Проте до 12 років якість чищення зубів в дітей мають контролювати батьки. Такий підхід сформує звичку правильного догляду за ротовою порожниною та гарантує формування здорового постійного прикусу.

photo_2024-05-16_19-57-20

Поділись сторінкою:

Scroll to Top
Call Now Button