Як правильно чистити зуби з брекетами

У процесі ортодонтичного лікування пацієнти мають труднощі з гігієною порожнини рота. Це відбувається тому, що самі брекети та дуга, що їх з’єднує, заважають звичайній зубній щітці вичищати наліт та залишки їжі із зубних проміжків. Більше того, стороння складна конструкція сама по собі стає додатковим джерелом інфекції, збираючи ті самі залишки їжі на поверхні.

Як правильно чистити зуби з брекетами?

Ця проблема може мати тяжкі наслідки, оскільки можливості стоматолога у профілактиці та лікуванні карієсу під час носіння пацієнтом брекетів також суттєво обмежені. Зважаючи на цей факт, варто максимально ретельно стежити за гігієною порожнини рота під час активної фази виправлення прикусу. Потрібно придбати в стоматології, інтернет-магазині або аптеці все для догляду за брекетами. Список необхідних засобів вам обов’язково видасть стоматолог після встановлення ортодонтичної конструкції.

keramicheskie_brekety
IMG_8137-min

Чому після встановлення брекетів за зубами необхідний особливий догляд?

Першу та найголовнішу причину ми вже розглянули – брекети заважають якісно очистити зуби від їжі та м’якого нальоту. Саме тому чистити зуби із брекетами звичайною щіткою малоефективно. Згодом наліт почне скопичуватись та позбутися його стане ще складніше. Більш того, неприємний запах з рота стане вашим постійним супутником, незважаючи на полоскання та освіжувачі порожнини рота. До речі, скористатися жувальною гумкою ви також не зможете через наявність у роті тих же брекетів!

Якщо ж на зубі розвинувся карієс, перед початком лікування стоматолог зніме з нього брекет, призупинивши процес виправлення прикусу до кінця терапії. Крім того, що це подовжує час лікування загалом, зняття та повторне встановлення брекету – процедура платна. Тому ретельний догляд за зубами дозволить не лише швидше отримати бажану «голлівудську» посмішку, а й не допустити зайвих фінансових витрат.

Наша клініка знає що діагностика має великий вплив на якість і правильність проведення лікування

Отримай красиву посмішку та здорові зуби

Посмішка та здорові зуби – це дуже важливо для загального самопочуття та впевненості. Записуйтесь на прийом до кращих лікарів в Рівному!

Інструменти для догляду за брекет-системою

Пристосування для догляду за порожниною рота під час ортодонтичного лікування на перший погляд виглядають дивно і здаються незручними, але це не так. Якщо вас цікавить, де в Рівному можна купити ортодонтичну зубну щітку та йоржики для чищення брекетів, достатньо задати це питання стоматологу або завітати до нас у клініку і придбати на місці. Наш лікар вас проконсультує і індивідуально все підбере. Сьогодні більшість аптек і велика кількість інтернет-магазинів пропонують повний асортимент засобів гігієни для пацієнтів, які проходять ортодонтичне лікування. Причому ціни на ці інструменти можуть варіювати як від досить високих на товари професійних стоматологічних брендів, так і до абсолютно доступних на щітки марок мас-маркет.

1-gigiena-posle-breketov

Як доглядати зуби після встановлення брекетів?

Загалом основні принципи догляду за зубами залишаються незмінними:

  1. Активно чистити зуби 2 рази на день – вранці та ввечері.
  2. Очищати при необхідності кожного разу після їди.
  3. Регулярно відвідувати стоматолога для професійної профілактичної гігієни.

Однак, зважаючи на наявність на зубах брекетів, кожен з цих етапів стає більш тривалим і вимагає використання зовсім особливих інструментів.

Ортодонтична щітка для чищення брекетів

Ортодонтична зубна щітка зовні схожа на звичайну, проте привертає увагу особливе розташування щетини на її головці. По-перше, такі щітки випускаються тільки з м’якими волосками або середньої жорсткості. По-друге, довжина волоска варіює від максимально довгих по краю до максимально коротких у середині щітки. Таким чином, їхній зовнішній вигляд нагадує букву V. Сьогодні купити зубну щітку для брекетів в аптеках досить просто, оскільки така модель вже включена в портфоліо практично всіх відомих брендів від економ до люксового сегмента.

Як правильно чистити зуби з брекетами ортодонтичною зубною щіткою? Процес відбуватиметься у три етапи:

  • Горизонтальними рухами очищається вестибулярна (зовнішня) поверхня зубного ряду (там, де розташовані брекети). Якщо ж у вас лінгвальна конструкція, відповідно здійснюються горизонтальні рухи зсередини, просуваючись по довжині дуги.
  • Зубну щітку розташовуємо під кутом 45 градусів до поверхні ясен і ретельно з невеликим натиском очищаємо саму конструкцію і проміжки під дугою.
  • Звичайно чистимо зуби зсередини (зовні, якщо брекети лінгвальні).

Як чистити брекети йоржиком?

Якщо набором щіток для брекетів мало кого можна здивувати, спеціальні йоржики – абсолютно новий інструмент в арсеналі звичайної людини. Йоржик є невеликою вертикальною щіточкою, за допомогою якої дуже зручно очищати міжзубні проміжки.

Крім того, йорж незамінний для очищення поверхні зуба під дугою, що з’єднує брекети. Необхідно акуратно ввести його під дугу і обертаючи за годинниковою стрілкою видалити наліт і частинки їжі, що застрягли.

Важливим правилом дотримання гігієни є термін експлуатації йоржика. Якщо ортодонтична зубна щітка готова прослужити своєму господарю стандартні 2-3 місяці, то йорж потрібно міняти кожні 2 тижні. Зазвичай ортодонтичні йоржики для чищення брекетів продаються наборами по кілька штук для зручності пацієнтів.

Як користуватись монопучковою щіткою для брекетів?

Монопучкова щітка для брекетів нагадує літеру “Г”. Це мініатюрний пучок щетинок, який закріплений під кутом до довгої ручки. Використовувати її потрібно спеціальними рухами, що вимітають, просуваючись від шийки зуба до його коронки. Дуже зручно за допомогою такої щітки очищати сам брекет, оскільки крім одного невеликого пучка, робоча головка також невелика в розмірах і дозволяє зазирнути в важкодоступні місця.

Деякі бренди пропонують купити багатофункціональні щітки з різними насадками для брекетів та ретельнішої гігієни порожнини рота в принципі. В даному випадку варто звернути увагу на загальну ергономіку конструкції. Ручка повинна зручно лягати в руку (в ідеалі мати гумові упори або насічки), а самі насадки мають міцно кріпитися на неї.

Що ж до щетини, то для догляду за ортодонтичними конструкціями варто вибрати щітки з м’яким і середнім ступенем жорсткості, щоб не пошкодити мініатюрні конструкції.

Як користуватись електричною зубною щіткою для брекетів?

Деяких пацієнтів цікавить, чи можна чистити брекети електричною чи ультразвуковою щіткою? Можна, однак, вибирати потрібно моделі, що комплектуються спеціальними насадками. Як правило, така насадка зовні нагадує однопучкову щітку трохи більшого діаметру. Сама щітка має бути виконана з м’якої або середньої щетини. Важливою особливістю ортодонтичних щіток є наявність особливого режиму низької інтенсивності, який дозволить не зіпсувати під час чищення самі брекети. Зазвичай виробники якісних моделей викладають в інтернет відео про те, як правильно чистити зуби з брекетами, і наводять в інструкції посилання на нього або фірмовий додаток, який потрібно встановити на телефон.

Чищення зубів з брекетами за допомогою нитки

Звичайна нитка для зубів так міцно увійшла до нашого життя, що щоденна якісна гігієна без неї вже здається неможливою. Чи варто відмовлятися від неї на час ортодонтичного лікування? Чи можна чистити зуби з брекетами звичайною ниткою? Звичайно можна, відповідають стоматологи-ортодонти, проте, більш результативним буде використання замість звичайної нитки суперфлосс.

Суперфлосс – це по суті зубна нитка, проте, вона поєднує в собі відразу кілька функцій. Наприклад, один із брендів, широко представлених на стоматологічному ринку, випускає нитки з твердим кінчиком, який дозволяє ввести її під дугу ортодонтичної конструкції. У середині ж відрізка нитки представлена частина з пористого губчастого волокна для більш ретельного видалення залишків їжі.

Як чистити брекети іригатором?

Іригатор є універсальним приладом для гігієни ротової порожнини, який підходить і для чищення брекетів у тому числі. Суть методу у тому, що вода під високим тиском подається на зуби. Таким чином, можна м’яко і ефективно видалити залишки їжі з міжзубних проміжків і наліт з поверхні зубів, не пошкодивши самі ортодонтичні конструкції.

При необхідності в ємність для води можна додавати ополіскувач або розчини, що дезінфікують, придатні для застосування в стоматології.

Гігієна, чищення та профілактика брекетів

Якою пастою потрібно чистити зуби з брекетами?

Найчастіше до наборів для догляду за брекетами, які продаються в магазині, входять зубні пасти з підвищеним вмістом фтору або кальцію. Це виправдано тим, що ортодонтична система негативно впливає на зубну емаль, трохи стоншуючи її. Однак стоматологи не рекомендують часто використовувати зубні пасти, що фторують, під час носіння брекетів, оскільки це може сприяти появі плям на емалі. Вони стануть особливо помітними після зняття системи та вимагатимуть додаткових заходів для відновлення естетики посмішки.

З погляду лікарів пацієнту рекомендується сконцентрувати свої зусилля на регулярному механічному очищенні зубів від нальоту та їжі, не захоплюючись надмірно абразивними та мінералізуючими ефектами зубних паст.

Додаткові заходи після чищення

Крім безпосередньої чистки зубів під час ортодонтичного лікування можуть знадобитися ще деякі маніпуляції, спрямовані на покращення якості життя пацієнта – це ополіскування порожнини рота та робота з воском.

Ополіскувач ротової порожнини

Стоматологи рекомендують щодня використовувати ополіскувач ротової порожнини. Це дозволяє швидко освіжити дихання, тоді як жувальна гумка залишається недоступною розкішшю для пацієнтів з брекетами.

Крім того, регулярні полоскання порожнини рота розчинами антисептиків дозволяє зняти запалення, яке особливо часто дається взнаки в перші дні носіння брекетів.

Навіщо потрібен віск?

Якщо ви купите набір для чищення брекетів, то в переважній більшості випадків у ньому крім вже знайомих перерахованих інструментів виявиться ще й віск. Навіщо він потрібен?

Не секрет, що гострі краї брекетів і навіть дуга можуть наносити мікротравми слизової язика, губ та щік. Особливо це помітно в перші 2-3 тижні носіння брекетів, коли максимально проявляються всі відомі недоліки цієї ортодонтичної системи.

Щоб уникнути формування ран, кровотеч та взагалі покращити якість життя пацієнта та підвищити його лояльність до лікування, ортодонти рекомендують активно використовувати віск. Невелика кількість необхідно розім’яти в руках і нанести на частину брекету з гострими краями. Поступово необхідність у цьому відпаде, оскільки слизова оболонка порожнини рота адаптується під конструкцію на зубах.

Чи можна робити професійне чищення з брекетами?

Варто зазначити, що професійне чищення зубів у стоматолога в обов’язковому порядку показано перед встановленням та після зняття брекетів. У першому випадку це дозволяє видалити камінь та зубний наліт з поверхні зуба, щоб:

  • Мінімізувати ризик розвитку карієсу під час ортодонтичного лікування;
  • Забезпечити найкраще кріплення пластини брекета до поверхні зуба.

Відповідно після закінчення лікування лікар видаляє наліт, що осів на зуби через труднощі з гігієною, і таким чином вирівнює колір зубів.

Якщо пацієнту показано тривале носіння брекетів – довше за півроку, то професійне чищення проводиться в обумовлений термін або за показаннями лікаря. При цьому самі брекети знімати не потрібно, достатньо лише зняти дуги на час чищення (і то не завжди).

Ціна професійного чищення зубів з брекетами у стоматолога в Рівному трохи вище ніж для інших категорій пацієнтів.

Особливості обробки зубів залежно від виду ортодонтичної конструкції

Незалежно від того, яка конструкція встановлена на зуби – вестибулярна чи лінгвальна – етапи чищення та правила підтримки гігієни у роті залишаються без змін.

Варто лише відзначити, що брекети з пластмаси і кераміки можуть трохи вбирати пігмент з їжі, тому потребують ретельнішого очищення після їжі (не раніше, ніж через 15 хвилин, але і не пізніше півгодини після прийому їжі).

Поділись сторінкою:

Scroll to Top
Call Now Button