Як ставлять коронки на зуби
Багато пацієнтів стикаються із необхідністю відновлення зубів за допомогою протезування. І, звичайно, цікавляться – як ставлять коронку на зуб, з якого матеріалу вона робиться, який краще, які етапи виготовлення коронок і чи це боляче. Насамперед, розуміння процесу додає пацієнтові впевненості перед невідомістю. Хоча одне він разом з лікарем знає точно — після того, як встановлюють коронку на зуб, повертається естетика і функціональність. А значить, і впевненість у собі. Стоматологія характеризує такий термін, як “коронка”, таким чином – це протез, що одягається на зуб або імплант, може входити до складу мостовидного або іншого протезу. І тут коронки кріпляться на базис, дугу конструкції, імітуючи відсутні елементи.
Виготовляються з різних матеріалів, що добре зарекомендували себе у стоматологічній практиці.
Показання для встановлення коронок
- Сильно зруйнований зуб, більше 50%, коли пломба не зможе відновити його. Причиною найчастіше є запущений карієс.
- Великий скол внаслідок травми. При цьому корінь цілий. Достатньо надіти зверху коронку для відновлення цілісності зуба.
- Флюороз. Хвороба, що проявляється плямами на зубах, які не піддаються відбілюванню. З’являються від надлишку фтору в організмі.
- Естетична реставрація у разі дефектів: викривлень, зміненої форми, невдоволення кольором емалі.
Підготовка до протезування коронками
Перед будь-яким протезуванням на первинному прийомі обов’язково відбувається огляд ротової порожнини. Оцінюється стан зубів, коріння, пародонту. І перед тим, як ставиться коронка, пацієнт з лікарем проходить кілька етапів:
- Підготовка зуба. Очищення порожнини каріозної тканини. За потреби – депульпація, пломбування каналів.
- Обточування (препарування) під коронку. Це необхідно для щільного прилягання країв зуба та протеза. Емаль забирається на товщину коронки. При виборі литих знімається менше тканини; металокерамічних, керамічних – більше. У середньому близько 2,5 мм. У результаті виходить культя, схожа на пеньок, на неї кріпиться коронка.
- Іноді необхідно зміцнити коріння зуба. І тут спочатку ставиться кульшова вкладка. Штифти її встановлюються в кореневому каналі, а верхня частина культі для фіксації коронки.
- При встановленні коронки на імпланти, імплантат вживлюється в підготовлену лунку, а на верхню частину – протез-коронка.
- Зняття зліпка, відбитка за допомогою цифрового відбитку, який необхідний при подальшій роботі зубному техніку.
- Виготовляється коронка у зуботехнічній лабораторії.
Важливо! Лікування зуба, на який буде встановлена коронка, має бути на високому рівні: всі хворі тканини видалені, нервові канали очищені до кінця та запломбовані правильно. Для досконалого результату пломбування каналів відбувається під мікроскопом. Це важливо. Так як при болю під коронкою через пропущений карієс або ін. треба буде знімати всю конструкцію і почати лікування, установку заново.
Як роблять коронку на зуб
Після того, як знято відбиток зубного ряду, технік у зуботехнічній лабораторії в залежності від обраного матеріалу майбутнього протеза вирішує, як виготовляється коронка.
Коронки роблять із наступних матеріалів:
- З металу. Кобальт-хромові чи благородні – сплави золота, срібла, паладію, титану. Витримують велике навантаження, довговічні, але такі коронки кріплять на далекі зуби, щоб приховати їх із зони посмішки.
- Керамічні коронки частіше ставлять на передні зуби, зважаючи на високу естетичність і схожість з натуральним кольором, тоном.
- Металокераміка непогано вирішує завдання жувальних зубів, справляючись із навантаженням.
- Цирконієві коронки – оптимальний варіант надійності та естетики. Його все більше рекомендують у клініках як сучасний підхід до протезування зубів.
- Пластикові встановлюються тимчасово, поки не виготовляються постійні коронки.
Цільнолиті коронки відливаються з металу. Тому вони дуже міцні та мають великий термін служби.
Металокерамічні – в основі метал з пошаровим напиленням кераміки зверху.
Для цирконієвих коронок використовується автоматизований процес виготовлення CAD/CAM з мінімальним людським фактором. Комп’ютерне 3D моделювання моделі майбутнього протеза завантажується в програму, яка у спеціальному блоці керуючи фрезером робить необхідний протез із діоксид-цирконію. Найточніші коронки з цього матеріалу.
Керамічні виготовляються з пресованої кераміки E-max або шляхом фрезерування цільного керамічного шматка за технологією CAD/CAM. Можливе стандартне виготовлення – запікання у печі.
Отримай красиву посмішку та здорові зуби
Посмішка та здорові зуби – це дуже важливо для загального самопочуття та впевненості. Записуйтесь на прийом до кращих лікарів в Рівному!
Як ставлять коронки на зуби
Після примірки, якщо лікаря та пацієнта все влаштовує, коронка встановлюється на тимчасовий цемент. Це дозволить певний час перевірити конструкцію, виявити дефекти, дискомфорт. Після закінчення цього терміну випробування (до 4-х тижнів) знімається тимчасовий шар цементу і протез фіксується на постійний склад.
Підбір кольору
Спираючись на колір сусідніх зубів, антагоністів та на характеристики: відтінок, яскравість, інтенсивність, підбирається необхідний тон для майбутньої коронки. Він буде нерівномірним, як у натурального. У шийки один підтон, у ріжучого краю трохи інший. Змішуючи різні номери кольорів керамічного порошку, технік досягає потрібного результату.
У стоматологічній практиці використовується шкала Віта, де червоний, коричневий, жовтий, сірий очолюють групи, а тони кожної з них позначається цифрами. 1 – найсвітліший тон і далі темніший за зростаючою.
Не менш важливим є освітлення в кабінеті при визначенні кольору майбутніх штучних зубів. Усі ці моменти завжди враховують досвідчені спеціалісти.
Чи можна встановити коронку без депульпування
Це питання друге за популярністю серед тих, що задаються стоматологу.
Перше – боляче, коли ставиться коронка на зуб? Почнемо з того, що коронка встановлюється безболісно. Усі етапи процедури встановлення коронки проводяться під місцевою анестезією чи можна провести лікування уві сні.
А чи можна зберегти зуб “живим” під коронкою, вирішує лікар після огляду та рентгенодіагностики. Якщо корінь здоровий і він не один, то не обов’язково проводити депульпування. Можна після обточування ставити на нього коронку. Кожен стоматолог знає, що зуб з видаленим нервом стає крихким і більш вразливим до агресивних факторів ззовні. У будь-якій ситуації завжди розглядається можливість зберегти зуб.
Знаючи про всі етапи встановлення коронки, виготовлення, пацієнтові набагато спокійніше зробити перший крок до відновлення зубів за допомогою протезування.